Atidarytas STEAM atviros prieigos centrų tinklas

Šiandien švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, savivaldybių, kuriose steigiami STEAM centrai, atstovai paskelbė oficialų STEAM atviros prieigos centrų (gamtos mokslų, technologijų, inžinerinio, menų ir matematinio ugdymo) startą Lietuvoje.

„STEAM atviros prieigos centrų kūrimas pradėtas dar prie šešerius metus. Ir nors jie startuoja ne pačiu palankiausiu metu, tikiu, kad pavyks atskleisti visas centrų galimybes ir tapti svarbiais mokyklų partneriais. Tikslieji, gamtos, technologijų, inžinerijos mokslai gali būti ir kietas riešutėlis, ir masinanti, įtraukianti veikla. Sakyčiau, naujųjų centrų misija yra sudominti atskleidžiant visas šių mokslų ypatybes, jų žavesį ir naudą. Lietuvoje STEAM mokslai nėra numeris vienas mokinių susidomėjimo skalėje, rečiau jaunuoliai juos renkasi ir studijuoti. Tikiu, kad centrai taps vieta, kur vaikų susidomėjimas nugalės ir įveiks formulių užtvaras“, – sakė ministrė Jurgita Šiugždinienė, linkėdama visiems įdomios kelionės po STEAM pasaulį.

Lietuvoje savo veiklą palaipsniui pradės pirmieji 6 regioniniai STEAM atviros prieigos centrai Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose. Vėliau prie jų dar prisijungs Utenos STEAM regioninis centras.

Kiekviename regioniniame centre įrengtos biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos ar robotikos-IT laboratorijos, taip pat po specializuotą laboratoriją, atsižvelgiant į regiono poreikius. Pvz., Alytus pasirinko maisto technologijų, kulinarinio meno ir sveikatinimo, Marijampolė – kūrybiškumo ir medijų, Panevėžys – STEAM dirbtinio intelekto, Šiauliai – sveikatos technologijų ir gyvenimo kokybės, Tauragė – tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos, o Utena – astrofizikos ir aerokosmonautikos STEAM specializuotą laboratoriją.

Laboratorijose mokiniai galės atlikti įvairius tiriamuosius darbus – ir numatytus bendrosiose ugdymo programose, ir susijusius su regiono specifika ir prioritetais. Čia jie galės rengti savo brandos darbus, vyks konkursai, olimpiados, susitikimai su mokslininkais, verslininkais, įvairių profesijų žmonėmis. Centruose taip pat stažuosis mokytojai.

Septyni regioniniai ir trys metodiniai centrai

Atviros prieigos centrų tinklą sudaro 10 STEAM atviros prieigos centrų. 2022–2023 m. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje dar atsiras metodiniai STEAM centrai. Metodiniai centrai didmiesčiuose bus atviri Vilniaus, Kauno, Klaipėdos mokykloms ir teiks pagalbą regioniniams STEAM atviros prieigos centrams. Nacionaliniai metodiniai centrai regioniniams centrams ir mokykloms rengs priemonių paketus, pamokų modelius, nuotolinių mokymų medžiagą.

STEAM atviros prieigos centras – tai modernių technologijų telkinys, kuriame, bendradarbiaujant mokslininkams, savivaldybėms, verslininkams, sudaromos sąlygos mokiniams per pamokas ar po jų atlikti eksperimentinius tyrimus, konstruoti, modeliuoti, susipažinti su mokslo inovacijomis ir kt.

STEAM projektas, atsiradęs JAV, leidžia vaikus labai anksti sudominti inžineriniu, gamtamoksliniu ugdymu. Mokytojai, panaudodami skaitmenines ir kitokias priemones, taip pat laisvi kurti, ugdyti kitaip.

STEAM atviros prieigos centrai pradėti kurti 2015 m., pasitelkus Europos Sąjungos skiriamą paramą. Regioniniams STEAM atviros prieigos centrams steigti skirti 5,5 mln. eurų iš ES paramos lėšų. Savo lėšomis taip pat prisideda savivaldybės, mokslo įstaigos ir partneriai.

TAIP PAT SKAITYKITE