„CanSat“ konkurso finale geriausią palydovą sukonstravo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“

CanSat konkursas

Molėtų aerodrome įvyko Nacionalinis moksleivių mokomųjų palydovų konkurso „CanSat“ finalas, kuris subūrė net 16 komandų.  Jos pristatė savo sukonstruotus palydovus, o pirmąją vietą ir galimybę atstovauti Lietuvą birželio mėnesį Nyderlanduose vyksiančiame tarptautiniame renginyje „Inžinierius vienai dienai“ iškovojo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“.

„CanSat“ konkursą organizavo Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupė, Lietuvos etnokosmologijos muziejus ir „Vilnius Tech“ universitetas. 

„Pagrindinis šio konkurso tikslas – skatinti moksleivių domėjimąsi kosmoso technologijomis, inžineriniais mokslais ir tarptautinėmis karjeros galimybėmis. Birželio 17–18 dienomis visų Europos kosmoso agentūros (EKA) valstybių narių nacionaliniai laimėtojai susirinks Nyderlanduose, finaliniame renginyje „Inžinierius vienai dienai“. Jo metu moksleiviai turės galimybę pasiklausyti EKA ekspertų paskaitų, su jais padiskutuoti bei užmegzti ryšius su kitų šalių komandomis“, – sako Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupės vadovė Eglė Elena Šataitė.

Raimondo Pomarnacki, „Vilnius Tech“ universiteto Elektroninių sistemų katedros docento ir vieno iš „CanSat“ teisėjų teigimu, sukonstruoti palydovą sėkmingai pavyko visoms 16 renginyje dalyvavusių komandų. Vis tik geriausiais šalies kosminių technologijų kūrėjais buvo išrinkta KTU inžinerijos licėjaus komanda, antrąją vietą iškovojo AMIR komanda iš Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos, trečioji vieta atiteko Vilniaus licėjaus komandai „Satelic“.

„Visos dalyvavusios komandos sėkmingai įvykdė užduotis ir įgyvendino joms keliamus kriterijus. Jų buvo keturi – pirma, vertinome komunikacijos socialinėje medijoje aktyvumą, tai yra, ar moksleiviai apie konstruojamą palydovą skelbėsi socialiniuose tinkluose, mokyklos internetinėje svetainėje, regioninėje spaudoje. Taip pat palydovo skrydį, nusileidimą ir misijos eigą, trečia – mechaninius sprendimus ir galiausiai buvo vertinama elektronika ir programinė įranga. Kadangi KTU Inžinerijos licėjaus komandos palydovas turėjo papildomas funkcijas, kurios varžybų reikalavimuose nebuvo keliamos – filmavimas, parašiuto valdymas, jie iškovojo pirmąją vietą“, – dalijasi R. Pomarnacki. 

Renginyje taip pat teisėjavo Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ vadovė Eglė Elena Šataitė, KTU mechanikos ir inžinerinio dizaino fakulteto atstovas, palydovo „Litsat-1” narys dr. Andrius Vilkauskas, „Kongsberg NanoAvionics“ programinės įrangos specialistas Tomas Bučmys, „Teltonika High-Tech Hill“ direktorius dr. Simonas Kareiva. 

Be pagrindinio prizo – kelionės į EKA organizuojamą renginį Nyderlanduose – pirmosios vietos nugalėtojams atiteko Vlado Lašo įsteigtas 300 eurų piniginis prizas, jį taip pat gavo antrosios ir trečiosios vietos nugalėtojai bei geriausia regiono komanda, kuria tapo Tauragės „Versmiškiai“. 

Varžybų metu taip pat buvo išrinkta ir apdovanota geriausia jaunoji inžinierė – šis titulas atiteko KTU gimnazijos „Mezgėjų“ komandos narei Dovilei Levinskaitei, kuriai prizą įsteigė „Shift4 Payments Lithuania”. Specialiaisiais „Kongsberg NanoAvionics“ įsteigtais prizais buvo apdovanotos ir Buivydiškių pagrindinės mokyklos bei Vilniaus Jėzuitų gimnazijos komandos. Prizus komandos įsteigė ir kiti rėmėjai – „Teltonika“, SBA grupė. Visi renginio rėmėjai prisidėjo prie edukacinių rinkinių palydovų modeliams. 

Džiaugiasi dideliu moksleivių susidomėjimu

Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius Linas Šmigelskas džiaugiasi, kad pavyko vėl suorganizuoti 2012 ir 2013 m. Lietuvoje rengtus „Cansat“ konkursus. Jo teigimu, dalis tų konkursų dalyvių dabar dirba dėstytojais universitetuose, specialistais kosmoso pramonės įmonėse. 

„Neabejoju, kad ir šių konkursų dalyviai ateis į universitetus, bei aukštų technologijų įmones, prisidės prie Lietuvos, o kartu ir viso pasaulio pažangos. Jie ateis jau su tam tikra patirtimi, su naujomis idėjomis. Konkurso nebūtų buvę įmanoma surengti be glaudaus partnerių bendradarbiavimo ir žinoma pačių komandų, moksleivių, mokytojų ir jų tėvų, kurie konstravo, testavo, patyrė sėkmių, ir nesėkmių. Toks aktyvus dalyvavimas, įsitraukimas įkvepia tęsti darbus, rengti naujus konkursus“, – sako L. Šmigelskas. 

Muziejaus direktorius taip pat sako, kad šis beveik pusę metų trukęs konkursas yra ne tik puiki proga moksleiviams gerai praleisti laiką, išmėginti savo jėgas, komandinį darbą, išmokti planuoti laiką bet ir susipažinti su kosmoso technologijomis, pažvelgti į jas iš arčiau. 

„Kosmoso sritis Lietuvoje, palyginti, vis dar nauja, todėl labai svarbu ugdyti jaunimą ir skatinti jį dirbti naujųjų technologijų srityje – tikiu, kad vieną dieną šių komandų nariai konstruos tokius palydovus, kurie galės pasiekti ir tikrąjį kosmosą“, – teigia L. Šmigelskas. 

„CanSat“ konkurso metu komandos turėjo sukurti skardinės dydžio palydovą, kuriame būtų sutalpintos visos įprastiniuose palydovuose esančios sistemos: maitinimo, komunikacijos, taip pat – jutikliai bei kuris galėtų simuliuoti tikrų palydovų skrydį. Pavyzdžiui, užmegzti ryšį, nuskaityti pagrindinius duomenis, išskleisti parašiutą, sėkmingai pakilti ir nusileisti. 

Iš viso konkurse dalyvavo net 120 moksleivių – 26 komandos iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Alytaus, Mažeikių, Utenos, Tauragės, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių, Kelmės, Nemenčinės, Riešės, Buivydiškių. Finale dėl geriausiųjų vardo varžėsi 16 komandų. Planuojama, kad naujas „CanSat“ konkursas startuos jau šį rudenį.

TAIP PAT SKAITYKITE