Didžiausi vasaros mitai: ar telefonas iš tiesų pritraukia žaibą?

Telefonas traukia žaibą

Vasaros audros su žaibais – įspūdingas reginys, tačiau visi žinome, kad žaibai gali būti itin pavojingi. Visgi internete sklando daug mitų apie tai, kaip reikėtų saugotis žaibuojant. Todėl „Bitės Profai“ atrinko ir paaiškino 3 vis dar populiarius mitus apie elektronikos prietaisų naudojimą stiprių audrų metu. 

„Nors išmanieji įrenginiai ir kiti elektriniai prietaisai kai kam gali pasirodyti žaibų „magnetu“, vis dėlto, reikėtų žinoti, kad daugelį jų yra saugu naudoti. Svarbu atskirti, kurie iš jų yra saugūs, nuo ko tai priklauso, ir kaip turėtumėte elgtis, kad tikimybę patirti elektros iškrovą sumažintumėte iki minimumo“, – pranešime žiniasklaidai sako Andrius Archangelskis, „Bitės Profas“.   

Mitas: mobilieji telefonai pritraukia žaibą

Nors šiuolaikiniai išmanieji telefonai gali atrodyti itin galingi dėl savo universalumo, greičio ir daugybės funkcijų, vis tik, tai yra mažos galios įrenginiai, neturintys savybių, galinčių pritraukti žaibą. Todėl audros metu būnant lauke, nėra būtinybės išmanųjį išjungti ar paslėpti kuprinės dugne.   

„Rizika būti nutrenktam žaibo padidėja audros metu esant atviroje, aukštoje vietoje, šalia vandens, didelių metalinių konstrukcijų ar medžių. Objekto aukštis, smaila forma ir elektros pralaidumas yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys, kur trenks žaibas“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas A. Archangelskis.  

Anot jo, netgi pavojingiau audros metu su savimi neturėti išmaniojo telefono, nes tokiu atveju negalėsite paskambinti ir iškviesti pagalbos, susidūrus su elektros iškrova ar kitais pavojais. 

Mitas: namuose atsargumo priemonių nereikia

Saugiausia vieta praleisti audrą su žaibais – namai. Visgi net ir esant uždaroje patalpoje, reikėtų vengti visko, kas praleidžia elektrą – nesinaudoti laidiniu telefonu ar kitais elektros prietaisais. Todėl, norint apsisaugoti nuo elektros iškrovos ar trumpojo jungimo, svarbu išjungti visus prietaisus iš elektros lizdo. 

„Nereikėtų laukti, kol audra įsisiautės ir tik tuomet iš elektros lizdo išjungti elektronikos prietaisus. Geriausia tai padaryti vos tik prasidedant audrai. Jei žaibuojant paliesite elektros laidą, padidėja tikimybė patirti elektros iškrovą“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas. 

„Bitės Profas“ atkreipia dėmesį, kad mobilius įrenginius, tokius kaip išmanusis telefonas, nešiojamas ar planšetinis kompiuteris ar elektroninė skaityklė, yra saugu naudoti audros su žaibais metu, jei jie nėra prijungti prie elektros tinklo.  

Mitas: automobilio padangos apsaugo nuo žaibo

Dar mokykloje sužinojome, kad guma – puikus elektros izoliatorius, neleidžiantis jai pratekėti. 

Vis tik nors guminės automobilio padangos ir sumažina tikimybę būti nutrenktam žaibo, visgi, tokia rizika išlieka – kiti įrenginiai, esantys automobilyje padidina riziką būti nutrenktam.  

„Jei žaibas trenkia į automobilį, metalinis jo rėmas elektros srovę nukreipia į išorę bei žemę, tačiau dalis srovės vis tiek gali tekėti per automobilio elektros sistemas ir kitus metalinius priedus – radiją, mobiliojo telefono įkroviklį, USB jungtis, GPS įrenginius, pedalus ar net vairą“, – teigia A. Archangelskis.    

Dėl šios priežasties, anot „Bitės Profo“, audros su žaibais metu keliaujant automobiliu, rekomenduojama sustoti kelkraštyje, išjungti automobilio variklį bei laikyti rankas ant kelių. Kelionę tęsti ar išlipti iš automobilio tampa visiškai saugu tik pasibaigus audrai. 

TAIP PAT SKAITYKITE