Siūloma palaipsniui atsisakyti mikroplastikų sintetinėse sporto dangose

Sporto dangos

Vienas didžiausių mikroplastikų taršos šaltinių – sintetinės sporto dangos, kuriose naudojami granulių užpildai, dažniausiai gaminami iš perdirbtų padangų, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai. Atsižvelgiant į reikšmingą taršą ir prieinamas natūralias užpildų alternatyvas (alyvuogių kauliukai, kamštinės granulės, kokoso medienos granulės) siūloma drausti tiekti rinkai sintetinius užpildus. Draudimą tiekti rinkai siūloma taikyti po 6-erių metų nuo apribojimo įsigaliojimo.

Kovo 1 d. vykusiame REACH komiteto posėdyje diskutuota dėl sintetinių polimerų mikrodalelių (SPM), kurios sukelia mikroplastikų taršą, apribojimo. Šio apribojimo tikslas – sumažinti mikroplastikų taršą palaipsniui uždraudžiant tiekti rinkai chemines medžiagas, mišinius ir produktus, kuriuose yra sąmoningai ar tikslingai pridėtų SPM. Sintetinių polimerų mikrodalelių apribojimus planuojama priimti šiais metais.

Siūlomas pereinamasis laikotarpis yra subalansuotas atsižvelgiant į sporto dangų gyvavimo ciklą, laiką reikalingą prisitaikyti prie reikalavimų, keliamą mikroplastikų riziką žmogaus sveikatai ir aplinkai. Skaičiuojama, kad Europos Sąjungoje per metus iš tokių dangų į aplinką patenka apie 16 tūkst. tonų mikroplastikų.

Siūlomas apribojimas yra viena iš taršos mikroplastikais mažinimo priemonių, nurodytų Europinėje plastikų žiedinės ekonomikos strategijoje, kuri prisidės prie ES veiksmų plane „Siekiant nulinės oro, vandens ir dirvožemio taršos“ nurodyto tikslo – iki 2030 m. 30 proc. sumažinti į aplinką patenkančio mikroplastiko kiekį, pažymima pranešime.

REACH komitetas įsteigtas pagal reglamentą dėl cheminių medžiagų registravimo, vertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH reglamentas).

TAIP PAT SKAITYKITE